7 річниця розгону Євромайдану і побиття студентів

Вночі 30 листопада 2013 року на Майдані Незалежності у Києві пролилася перша кров. О четвертій ранку відбувся силовий розгін мирного протесту. Станом на ніч 30 листопада, коли відбулася незаконна акція силовиків, на площі залишалося близько 400 протестувальників, переважно студентів.

Беркутівці по-звірячому розігнали мирних мітингарів. Кийками били молодь, копали ногами тих, хто впав, втративши рівновагу. Лупцювали студентів, журналістів, не тільки тих, хто тікав, а й простих перехожих.

Спорожнілий та закривавлений майдан оточили. Міліція тоді затримала 35 людей, майже півсотні звернулися до лікарів.

Від міліцейських кийків люди тікали до Михайлівського собору. Зранку, коли розгін набув розголосу, шоковані кияни стихійно почали сходитися на Михайлівську площу. Мітинг зібрав тисячі людей, почали з'їжджатися дипломати.

Тодішній президент Віктор Янукович відхрестився від розгону Майдану. Столична мерія звернулася до суду, щоб той заборонив усі акції у місті до Різдва.
Людей же на Михайлівській площі більшало, долучилися політики, на зміни єврогаслам прийшли внутрішньополітичні. На Михайлівській люди залишились на ніч, а вранці 1 грудня на протест вийшли сотні тисяч людей. Міліція з Майдану втекла.

Унаслідок незаконної акції силових відомств України, проведеної силами спецпідрозділів «Беркуту», постраждали щонайменше 79 осіб (за офіційними даними Генеральної прокуратури).

Події 30 листопада стали переломним моментом в українських протестах кінця 2013 року, змістивши акцент протестів із проєвропейського на антиурядовий, а також додавши їм масовості.

Свої майдани влаштували у регіонах. Скільки вийшло людей на центральну площу Києва у перший день зими достеменно невідомо. ЗМІ називали цифру - мільйон осіб.

На криваву майданівську ялинку, чіпляють прапори, інші мітингувальники захоплюють столичну мерію.

Внаслідок тиску наростаючого протесту 14 грудня 2013 р. Генпрокурор України Віктор Пшонка зробив офіційну заяву на прес-конференції, що заступника секретаря РНБО Володимира Сівковича, начальника київської міліції Валерія Коряка і голову Київської міської держадміністрації Олександра Попова покарають за розгін Євромайдану 30 листопада 2013 р. Відтак, за версією Прокуратури, команду бити студентів давали Коряк, Сівкович і Попов.

За словами Геннадія Москаля, за побиття учасників Євромайдану відповідають персонально тодішні голова МВС Віталій Захарченко та начальник управління громадської безпеки УМВС у Києві Олег Мариненко.

Геннадій Москаль також заявив, розгін Євромайдану у ніч на 30 листопада 2013 р. було детально сплановано, «беркутівцям» видали не гумові кийки, а пластикові, які значно більш небезпечні та заборонені усіма конвенціями у світі.