Грабарі податкової стабільності та інвестиційної привабливості України

Грабарі податкової стабільності та інвестиційної привабливості України

Запропонований урядом законопроект "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень" (№5600) порушує принципи податкової стабільності та негативно впливає на інвестиційну привабливість України. Проект необхідно доопрацювати, врівноваживши ліберальними змінами.

Про це заявила народний депутат, член комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Ніна Южаніна.

"Якщо ви не урівноважите свій фіскальний підхід ліберальними змінами, які можете запропонувати для того, щоб зменшився відсоток тіні в економіці - тоді, можливо, деякі ваші пропозиції могли б бути доречними. Але вбиваючи декілька галузей, ви просто спотворюєте всю ту шатку стабільність, яка спостерігалася протягом цих двох років", - впевнена вона.

За її словами, у нинішньому вигляді законопроєкт ухвалювати не можна, адже немає жодної інституції, інстанції, громадської організації, асоціації, яка б погодилась хоча б з однією його нормою.

"Наприклад, зміни в частині адміністрування неможливі в нашій країні, тому що недореформована податкова служба спотворила навіть ті здорові норми, які могли принести користь і платникам податків, і державі. І якраз не ті схеми, які існують, спотворюють конкурентноспроможність уже працюючих компаній в Україні, а абсолютно непрозора податкова і митна політика. Податкова політика, яка не дає можливості навіть спрогнозувати діяльність на найближчий рік. Бізнес потерпає від великої кількості змін, які абсолютно унеможливлюють нормальну, спокійну, конкурентну працю в Україні. Це взагалі варварство проти власного українського бізнесу", - підкреслила Южаніна.

Податкова нестабільність, за її словами, може відлякати від України останніх інвесторів - тому що навіть ті, хто до останнього залишався працювати, може в результаті піти.

"Саме в такий нестабільний період для економіки і нестабільний період для діяльності точно треба запровадити трирічний мораторій на збільшення ставок податків і зборів", - резюмувала Южаніна.

Як відомо, 24 червня 2021 року комітет з питань фінансів, податкової та митної політики розглянув проект Закону №5600 і рекомендував його до розгляду Верховною радою за скороченою процедурою, що знижує можливість його детального розгляду та оцінки впливу на економіку. У проекті йдеться про підвищення податків і зборів фактично для всіх галузей.

Профільний комітет прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді ухвалити в першому читанні проект закону №5600, скоротивши наполовину строк подання до нього пропозицій і поправок.

"Нищівний для всієї країни, особливо для українського бізнесу, законопроект, який надає безмежні корупційні права податковій, підтриманий 18 членами комітету", - написала Южаніна у своєму фейсбуці.

Вона підкреслила, що законопроект, із прийняттям якого уряд розраховує на вилучення з бізнесу додаткових 50 млрд грн, не залишив байдужим жодну асоціацію, жодну галузь. Їх представники впродовж останніх тижнів надсилали до нього критичні зауваження і буквально благали відхилити як такий, що завдасть непоправної шкоди економіці України.

"Цей законопроект, з прийняттям якого, як анонсували в уряді, податки сплачуватимуть навіть «хитро зроблені» платники, негативно вплине на всі сфери податкових відносин у державі, надавши при цьому нереформованій податковій службі нечуване розширення прав", - наголошує Южаніна.


Прогнозовані нею наслідки будуть такими:

🔸 збільшення кількості позапланових перевірок податковими органами;
🔸 списання податковою для мікро- і малого бізнесу без рішення суду коштів з банківських рахунків платників для погашення податкового боргу;
🔸 здорожчання до 40% вартості житла;
🔸 збільшення темпів інфляції, зменшення купівельної спроможності населення;
🔸 збільшення безробіття через втрату інвестиційної привабливості ряду галузей;
🔸 збільшення вартості послуг мобільного зв’язку;
🔸 переведення відшкодування ПДВ в ручний режим;
🔸 подальший розквіт контрабанди та тіньового ринку підакцизних товарів.

"Якщо в когось іще залишалися сподівання, що гірше ніж законопроект №1210 уже не буде, то тепер доводиться констатувати: від «слуг» можна чекати чого завгодно. - Резюмує депутатка. - На жаль!"

Депутатка категорична в оцінці: "Жодна влада не могла дозволити собі прийняття таких рішень! Підтримую всіх притомних експертів, які обґрунтовували думку щодо повної неприйнятності норм, запропонованих урядом і підтриманих Зе-більшістю в комітеті".

Голова представництва "АрселорМіттал Кривий Ріг" Володимир Ткаченко вже заявив, що у разі ухвалення цього закону компанія перегляне свої плани інвестувати мільярд доларів у завод в Україні.

Раніше Американська торгова палата (АСС) та Європейська бізнес асоціація закликали відхилити законопроект щодо податкових змін (№5600), зазначивши, що його ухвалення збільшить фіскальний тиск на бізнес і негативно вплине на економіку та погіршить інвестиційний клімат країни.