Самозайнятий, а не працівник: як компанія Uber відхрещувалася від власних співробітників

Самозайнятий, а не працівник: як компанія Uber відхрещувалася від власних співробітників

Верховний суд Британії постановив, що водії Uber мають бути визнані працівниками. Таке рішення означає, що тисячі водіїв Uber отримуватимуть мінімальну заробітну плату й оплачувані відпустки. Uber може бути змушений виплатити значну компенсацію й повністю змінити свою бізнес-модель. Акції Uber упали після того, як інвестори зрозуміли, що рішення суду буде не на користь компанії. 

У багатьох країнах довго тривала дискусія, чи мають водії Uber бути визнані працівниками?

Усе почалось 2016 року, коли колишні працівники Uber Джеймс Фаррар і Ясім Аслал подали на Uber у трибунал із питань зайнятості. Компанія відповіла, що вони були самозайняті, і тому Uber не зобов’язаний платити їм мінімальну зарплатню або оплачувати відпустки. Водії виграли суд і в жовтні 2016 року повідомили BBC, що вони були “у захопленні від власної перемоги”.

Uber вимагав переглянути справу, однак у листопаді 2017 року трибунал підтримав попереднє рішення. Тоді Uber подав заяву до апеляційного суду, але й той у грудні 2018 року підтримав рішення трибуналу. 

Слухання у п’ятницю 19 лютого 2021 року були вирішальною спробою апеляції компанії Uber, адже Верховний суд Великої Британії має останнє слово в таких справах. 

Оголошуючи своє рішення, Лорд Легатт сказав, що суд анонімно відхилив апеляцію Uber. На рішення вплинули декілька ключових моментів:

-Uber призначав ціну, тому вони вирішували, скільки водій зароблятиме;
-Uber формував контракти, на які водії ніяк не могли вплинути;
-Uber відслідковував усі запити на поїздки й штрафував водіїв, якщо ті відмовлялись їхати занадто часто;
-Uber слідкував за роботою водіїв через систему п’ятизіркового рейтингу й міг звільнити водія, якщо рейтинг не покращиться.

Переглянувши ці пункти, суд дійшов висновку, що водії потрапляли у залежність від компанії й могли збільшити свій заробіток, лише працюючи понаднормово. 

Джеймі Хейвуд, регіональний менеджер Uber у північній і східній Європі заявив:

Ми поважаємо рішення суду, яке стосувалося декількох водіїв, які використовували додаток Uber у 2016 році. Після цього ми внесли значні зміни в нашу бізнес-модель. Ми надали більше свободи водіям у формуванні власного графіку, а також безкоштовну страховку в разі травми чи хвороби”

Тривалий час Uber доводив, що вони лише посередник, який дозволяє заробляти самозайнятим водіям. Таким чином Uber не сплачував багатьох податків, які сплачують компанії, що надають послуги з перевезення. Суд постановив, що Uber має розцінювати водіїв як працівників компанії з моменту, коли вони зайшли в додаток, і до моменту виходу з нього. Попередньо компанія заявляла, що водії Uber працюють лише тоді, коли везуть клієнтів. “Це перемога для водіїв, пасажирів і міст, де оперує Uber. - заявляє Джеймс Фаррар. - Тепер Uber не буде переповнювати ринок автівками й водіями, що добре вплине на екологію.” 

Салім Аслам, який зазначав, що саме політика Uber колись змусила його покинути компанію, зараз задумується над тим, щоб повернутися. Але його засмучує, що розгляд справи зайняв так багато часу.

Шість років ми йшли до того, що мали отримати ще у 2015 році. Через зменшення кількості поїздок під час пандемії багато водіїв ледь виживали. Багато хто заробляв приблизно 30 фунтів на день, і вони не могли покрити навіть витрати на сам автомобіль. З рішенням суду водії тепер отримуватимуть мінімальну платню, що дозволить їм протриматися на плаву.

Через рішення суду ціни на поїздки в Uber можуть зрости, адже тепер вагомо збільшаться витрати на працівників і з’являться нові податки. 

Том Вікерс, лектор соціології у Нотінгемському Університеті Трента, говорить, що рішення вплине на всі подібні бізнеси. “Рішення суду фокусується на контролі, який компанії мають над працею людей, і чітко прописує відповідальність, яку вони несуть за їхнє здоров’я і безпеку. Це надзвичайно важливо у період пандемії.” 

Щодо Uber, адвокатка Фаррара і Аслама Рашель Матієсон говорить, що рішення має розповсюджуватися на всі 90 тисяч водіїв, які наразі зареєстровані в Uber. Однак професор Алекс Вуд, дослідник Оксфордського університету, ставиться до такої заяви скептично.

Через те, що Британія не інспектує умови праці, правила, встановлені судом, можуть підтримуватися лише самими працівниками через подальші суди. Це означає, що в реальності Uber може легко ігнорувати все, доки до суду не потраплять заяви решти водіїв.” 

Матеріал: BBC " Uber drivers are workers not self-employed, Supreme Court rules" Автор: Мері-Анн Руссон