«Укроборонпром» на IDEF 2021

«Укроборонпром» на IDEF 2021

У Стамбулі відбулася найбільша в Туреччині та друга за розмахом і масштабом у світі міжнародна оборонна виставка IDEF 2021. Загалом було представлено понад 1200 виробників озброєння та військової техніки з усього світу, приїхало 154 офіційні делегації з 79 країн світу.

Основна експозиція – найновіші військові й технологічні продукти та перспективні розробки турецьких оборонних підприємств. Менші за площею, але не менш цікаві за наповненням – стенди інших країн. Один з найбільших іноземних стендів представив Державний концерн «Укроборонпром».

Від авіа до аква

На українському стенді Укроборонпрому було представлено продукцію більш як десятка українських компаній (загалом на виставці їх понад двадцять), серед яких – Конотопський авіаремонтний завод «Авіакон», дослідно-проєктний центр кораблебудування, Харківське конструкторське бюро з машинобудування ім. О.О. Морозова, завод імені В.О. Малишева, науково-виробничий комплекс газотурбобудування «Зоря» – Машпроєкт» та інші.

На чільному місці на стенді Укроборонпрому представлено реактивний снаряд «Вільха», керований артснаряд з лазерним самонаведенням «Квітник-Е», крилату ракету Р-360 «Нептун» та ПТРК «Скіф».

Окреме місце під склом зайняли макети композитного плавучого доку проєкту 1760КР з підводним човном, ракетного катера «Богомол» проєкту 58208, багатофункціонального катера «Кайра-150».

Виставка цього року закрита для широкого загалу через пандемію, але біля її стендів однаково багатолюдно. Серед відвідувачів – здебільшого офіційні делегації (а їх 154 з 79 країн світу). Багато охочих ознайомитися з продукцією українських виробників.

Окремі стенди – у АТ «Мотор Січ» та АТ «ФЕД». Це відомі на міжнародному рівні підприємства, які на турецькому ринку не новачки. Тому в Стамбул вже приїхали не знайомитися, а на перемовини по конкретних позиціях та задля розширення горизонтів співпраці, здебільшого вже зі знайомими, перевіреними партнерами.

Українські дебютанти

Українська компанія «Інспецпром» з Чернігова у міжнародній виставці бере участь уперше. Мають замовлення в Україні, постачають продукцію у ЗСУ та Нацгвардію. Наступним етапом для розвитку бачать вихід на міжнародні ринки. Чільне місце на їхньому стенді відведено реактивному піхотному вогнемету власної розробки ВПР-20 «Сапфір».

Ще одна представлена окремим стендом на IDEF 2021 українська компанія – Науково-виробничий центр «Спецтехномаш» (Кременчуцький патронний завод). Пропонує послуги та обладнання для виготовлення боєприпасів до стрілецької зброї всіх основних калібрів. Історія цього підприємства стартує з 2017 року, коли після подій 2014 року провідні спеціалісти Луганського патронного заводу вирішили відновити це підприємство в Кременчуці. Документація й обладнання лишилися в окупованому Луганську, тому почали відновлення «власними мізками», фактично «з нуля». Нині успішно працюють, левова доля замовлень – з-за кордону.

Авіація та космос

Українську делегацію на виставці очолив віцепрем’єр-міністр - міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олег Уруський. За його словами, співпраця з Туреччиною у ВПК має стратегічний характер, наші країни продовжують її розвивати: як у рамках вже існуючих проєктів, так і для розширення спектру співробітництва.

Серед питань, які обговорювали на найвищому рівні в рамках IDEF 2021 – розширення співробітництва в авіаційній галузі, зокрема це стосується БПЛА, гелікоптерів, можливостей щодо створення найближчим часом спільних підприємств, залучення турецьких партнерів до організації індустріальних парків в Україні.

Взаємодія у космічній та авіаційній галузі особливо цікава обом сторонам. Українська сторона готова до взаємовигідного співробітництва у сфері авіадвигунобудування, спільного використання космічного простору, створення ракетоносіїв та супутникових платформ.

Турецькі партнери у поглибленні ділових зв’язків мають особливе зацікавлення, підтверджене конкретними успішними прикладами. Зокрема ДП «Івченко-Прогрес» плідно співпрацює з турецькою компанією Bayraktar Makina, яка нині використовує українські двигуни у виробництві безпілотників нового покоління Аkıncı, а надалі планує встановлювати їх на всю продукцію компанії. БПЛА Bayraktar TB2 вже стоять на озброєнні Збройних Сил України.

Ці безпілотники взято на озброєння як у сухопутних, так і у військово-морських силах ЗСУ. Вчора ця модель БПЛА була представлена на параді з нагоди 30-річчя Незалежності України. Також у Туреччині вже триває будівництво першого корвету класу ADA проєкту MILGEM для Військово-морських сил України. На порядку денному – створення підприємства зі спільного виробництва БПЛА. Як розповів Укрінформу Олег Уруський, зараз цей проєкт – на етапі узгодження майданчика для розміщення виробництва.

З конкретних домовленостей, досягнених на IDEF 2021 – створення бази ремонту вертольотів Мі-17 в Туреччині (домовленість підписано між ДК «Укрспецекспорт» та турецькою компанією THK Teknik A.S.). І цей документ – не новий, а продовження співпраці. Ще у 2018 році ДК «Укрспецекспорт» в партнерстві з THK Teknik A.S. виграли тендер на ремонт багатоцільових вертольотів Мі-17 головного командування жандармерії Туреччини. Умовами тендера було передбачено проведення ремонту 18 гелікоптерів. Нинішня угода – вихід на новий рівень співпраці.

Протидія РФ

Загалом про домовленості з міжнародними партнерами наші оборонники говорять неохоче. Кажуть, і домовленості такі «люблять тишу», і північний сусід не спить – все намагається завадити українсько-турецькій співпраці в сфері ОПК.

Як розповів агентству генеральний директор ДК «Укрспецекспорт» Вадим Ноздря, протидія з боку РФ відчувається: від певних проявів інформаційної гібридної війни – до заходів з дискредитації українських підприємств, які постачають продукцію на ринок Туреччини.

«Це, можливо, і мало би свій ефект, але Україна й Туреччина впевнено розбудовують стратегічні відносини, активно співпрацюють і принципово не звертають увагу на такі прояви. Тому ми ремонтуємо турецькі вертольоти, постачаємо системи протиповітряної оборони, маємо перспективи посилення співпраці у військово-морській сфері», – каже очільник Укрспецекспорту. Це держпідприємство за минулий рік на турецьких контрактах заробило понад 30 млн доларів США (що приблизно 15% від валютних надходжень за зовнішньоекономічними контрактами).

Стратегічне планування

Турецькі партнери у рамках IDEF 2021 наголошували: у розширенні співпраці – зацікавлені, нинішній її рівень – далеко не весь реалізований потенціал. Але вони чекають від нас зустрічних кроків. Зокрема – гарантій захисту їхніх інвестицій, спрощення бюрократичних процедур та незмінності стратегій і дій з боку України у перспективі.

У цьому напрямку вже зроблено практичні кроки. 20 серпня указом президента України Володимира Зеленського було затверджено Стратегію розвитку оборонно-промислового комплексу України, яку будуть реалізувати за три етапи (перший – до 2022 року, другий – до 2024-го, третій – до 2030 року). На основі цього документа будуть підготовлені державні програми розвитку ОПК та імпортозаміщення.

Того ж дня на засіданні урядового комітету з питань національної безпеки і оборони, стратегічних галузей промисловості, паливно-енергетичного комплексу та інфраструктури схвалили запропоновану урядом Державну програму розвитку авіаційної промисловості на 2021-2030 роки. Ця галузь співпраці України з Туреччиною – серед найбільш перспективних.

Автор Ольга Будник, Стамбул–Анкара
Джерело Укрінформ