В Україні зростає кількість компаній, пов'язаних з держслужбовцями

В Україні зростає кількість компаній, пов'язаних з держслужбовцями

Українські чиновники є власниками 19 188 компаній станом на кінець 2020 року. Дані наводить Opendatabot за результатами аналізу декларацій про доходи державних службовців.

Українські держчиновники зобов’язані вказувати компанії, якими володіють, в своїх деклараціях майнового стану. За останні 5 років кількість таких компаній зросла на 3 000: в 2016-му році в деклараціях фігурувало 16 117 компаній, а в 2020-му — вже 19 118.

У Opendatabot відзначають, що склад чиновництва змінюється щороку, тому й перелік пов'язаних бізнесів різний. В цілому, за останні п'ять років в деклараціях чиновники вказали 42 262 пов'язаних з ними компаній.

 «Кожен підприємець самостійно приймає рішення, чи співпрацювати йому з компаніями, що належать чиновникам. Але корисно при цьому усвідомлювати потенційні репутаційні ризики і той факт, що співпраця може обірватися після виборів або зміни чиновників», — зазначає Федір Сафір, керівник корпоративних продуктів Опендатаботу.

Українське законодавство не забороняє держслужбовцям бути власниками або кінцевими бенефіціарами компанії, але вимагає передавати корпоративні права в управління іншим особам, які не доводяться чиновнику близькими родичами.

До слова, 7 квітня Opendatabot повідомив, що в деклараціях про доходи за 2020 рік 652 чиновника задекларували 46 351 біткоїн на загальну суму 75 млрд грн.