Аудіокнига «Світи. Народи. Історія кримських татар»

Аудіокнига «Світи. Народи. Історія кримських татар»

У вільному доступі з’явилися розділи першої  аудіокниги українською мовою «Світи. Народи. Історія кримських татар» кримського історика Валерія Возгріна за друкованим виданням у 4-х томах. ЇЇ можна знайти на YouTube, Google Podcasts, Apple Podcasts, Mixcloud, Anchor.

Як повідомляє «Читомо» , проєкт створила ГО «Конгрес активістів культури» за підтримки Валерія Возгріна, Ленура Іслямова, Міжнародного фонду «Відродження», телеканалу ATR.

З чотиритомника для  аудіозапису вибрали понад 720 сторінок і переклали українською мовою. Консультації з перекладу надала мовознавиця Лариса Масенко.

Для прослуховування доступні частини «Від автора», «Передмова» та три розділи. Незабаром викладуть наступні розділи аудіокниги, зокрема «Державне життя Криму», «Крим і Запоріжжя в XVII столітті», «Анексія», «Призахідні промені культури Криму», «Депортація».

Голосом проєкту став заслужений артист України, український актор театру, кіно та дубляжу Андрій Самінін. Окремі розділи книги читають відомі кримські татари та українці: Еміне Джепарова, Ахтем Сеїтаблаєв, Севгіль Мусаєва, Ескендер Барієв, Ельмаз Асан, Гульсум Халілова, Айдер Муждабаєв, Ельвіна Зейнедінова, Богдан Бенюк, Іван Леньо.

Торік на платформі «Велика Ідея» провели кампанію збору коштів на  аудіокнигу. Протягом 100 днів доброчинці зібрали 148 тисяч гривень, цю суму подвоїв Міжнародний фонд «Відродження».

Проєкт підтримав голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров. Після створення аудіокнижки перекладачі продовжать роботу над перекладом праці Возгріна.

«Дослідження Валерія Возгріна опирається на опубліковані джерела та матеріали низки місцевих та закордонних архівів, а також на праці, присвячені історії Криму та почасти країн, з якими він мав зв’язки. Працю поділили на розділи та підрозділи, тож дуже зручно знайомитись вибірково з тими періодами, які цікавлять. Цю ж логіку має й аудіокнижка «Світи. Народи. Історія кримських татар», − пояснюють організатори проєкту.

Валерій Возгрін (1939-2020) − історик, етнічний росіянин, який народився в Сімферополі, виріс і сформувався як особистість в Криму. Доктор історичних наук, професор, член Данської королівської академії наук. Професор кафедри історії Нового і новітнього часу Санкт-Петербурзького державного університету, автор багатьох історичних праць про кримських татар, зокрема чотиритомної «Історії кримських татар». Вважав обов’язком розказати правду про злочини Російської Імперії та Радянського Союзу щодо кримських татар і Криму загалом.