Настільні ігри – забавки для дітей чи серйозне хобі?

Настільні ігри – забавки для дітей чи серйозне хобі?

У світі існує багато настільних ігор: картярські, колекційні карткові ігри,  ігри з костями та мініатюрами, вікторини, імітаційні та рольові ігри, рухливі й ігри на спеціальній дошці. Одні передбачають використання допоміжних предметів – дайсів (англ. dices — кості), в інших – основою є переміщення і взаємодія спеціальних фігурок за попередньо визначеними правилами. Популярними є ігри, в яких переможець залежить від удачі, бо визначальним є вплив «його величності випадку».  На противагу таким розвагам існують логічні, де переможець визначається тактикою, стратегією чи швидкістю реакції, до прикладу, шахи, відомі людству ще в 3–4-му тисячоліттях до н. е.

Історики вважають, що пращуром сучасних популярних варгеймів була настільна азартна гра Давньої Індії V ст. – чатуранґа. Вона виникла, на думку дослідників, як первісна форма шахів, зі санскриту  перекладається, як «чотири роди», тобто військо з чотирма родами зброї: колісниці, слони, кіннота, піхота.

З давніх-давен грою в шахи королі вчились передбачати події, а полководці – командувати арміями. Згодом фігури різних кольорів на спеціальних ландшафтних полях символізували реальні армії, якими командували реальні постаті. Пересуваючи фігури по полю, командир посилав у бій сотні, або тисячі бійців справжньої армії. У наш час для планування військової стратегії і тактики використовують комп’ютерні моделі, однак настільні варгейми стали улюбленим хобі, розвагою, спортом, а для декого – життям.

Сучасні варгейми – необмежений простір для польоту фантазії їх розробників і творчої уяви гравців. Події гри можуть розгортатись у космосі чи глибоко під землею, відтворювати реальні історичні події під час захоплення міста або штурму фортеці. Успішність сучасного варгейму диктує саме його варіативність.

Одним з найпопулярніших у світі є Warhammer 40,000 – вигаданий всесвіт далекого майбутнього в галактиці Чумацький Шлях. Створена у 1987 році у Британії, гра початково була науково-фантастичною альтернативою оригінальній, фентезійній грі Warhammer Fantasy Battle, і поступово розвинулась у самостійний проєкт. Тому тут можна зустріти космічних орків та ельфів на літаючих танках, а темний всесвіт гри щороку приваблює тисячі людей.  У варгеймах є свої спортивні формати, як у грі в шахи, а європейські турніри з Warhammer 40,000 стають більш популярними.

Святослав Горячковський, переможець Київського турніру 3-4 жовтня 2020 року, очільник львівського клубу Westhammer так розказує про своє захоплення:

- У хобі я прийшов сім років тому, п’ять з яких я – учасник збірної України. Мене зацікавив всесвіт, сповнений іронії і алюзій на реальний світ. Мабуть, для стороннього спостерігача не одразу зрозуміло чому дорослі пересувають по полю маленькі пластикові мініатюри, кидають кубики і радіють, як діти, коли випадає «шість». Попри азарт і драйв, варгейми у першу чергу – це тактичне мислення. Не можна просто накупити багато мініатюр з хорошими правилами і всіх перемогти. У Warhammer є різні фракції, правила яких різняться, мініатюри та стилі гри, і, зібравши найкраще проти однієї, можна безнадійно програти у решти. Тому турніри у Європі та Америці збирають сотні учасників, адже запорукою перемоги є вміння та досвід, а не вміст гаманця.

Основна складова сучасних варгеймів – це мініатюри. Переважно пластикові і смоляні, вони відрізняються розмірами, деталізацією, стилем. Самостійно розфарбувати мініатюри цікаво, це додає унікальності колекції. Окрім того, розфарбована армія мініатюр – головна умова при реєстрації на серйозні турніри. До слова, існують окремі турніри для художників, де вони змагаються на час розфарбувати  деталізовану мініатюру. Хтось займається улюбленим хобі заради розваги і перемоги, а хтось – перетворює хобі на роботу, що приносить прибуток. Оскільки варіативність сюжетних ліній, реальностей і персонажів – нескінченна, то на цьому можна побудувати бізнес.

У червні 2020-го року у Києві відкрився клуб настільних ігор Magic World, який через два місяці роботи отримав статус Преміум-клубу – першого в Україні. Про нього нам розповів Ігор Скрипін, виконавчий директор клубу:

-Я з товаришем – Сергієм Селіховим – досвідчені гравці. Ми багато років присвятили різноманітним іграм, не лише варгеймам, але й картковим колекційним. Знаючи рівень європейських клубів, ми довгий час хотіли створити щось подібне в Україні. Для того, щоб отримати статус преміум-клубу, потрібно відповідати низці вимог. Це вимоги американської компанії Wizards of the Coast, що розробила одну з найпопулярніших ігор у світі – рольову Dungeon and Dragons та карткову Magic the Gathering. Одна з головних вимог  – стабільне збільшення гравців, а для цього їм необхідно створити комфортні умови. Статус Преміум-клубу нам відкрив доступ до унікальної, лімітованої продукції.

Клуб – це місце, де гравці можуть тренуватись, слухати цікаві розповіді досвідчених колег, відвідувати чисельні майстер-класи з малювання мініатюр тощо. Для серйозних ігор типу Warhammer та Magick the Gathering у нас є навіть свій тренер, який готує гравців до майбутніх турнірів. Ми замовляємо виготовлення кубків і медалей для невеликих клубних турнірів.  Сподіваємося, що у майбутньому наші учні здобуватимуть призові місця по Україні, а згодом – і у Європі.

Час і кошти – головні ресурси охочих пограти у варгейм. Одна партія у Warhammer може тримати три- чотири години. Є, безумовно, швидші ігри, з невеликою кількістю моделей, але вони не зрівняються з грандіозними битвами десятків моделей на великих столах. І те, що недорого для європейця, буде дорогим для українця: вартість мініатюр, інструментів і фарб, витрати на художника, якщо не вмієш малювати, але хочеш мати яскраву армію.  

Ентузіасти варгеймів сподіваються, що в Україні ігри скоро набудуть широкої популярності, а живе спілкування під час гри стане альтернативою пасивному  спогляданню у монітори чи екрани.