Всесвітній день донора крові

Всесвітній день донора крові

14 червня у світі відзначається Міжнародний день донора крові. День започатковано 2005 року, коли його затвердила Всесвітня асамблея охорони здоров'я, аби стимулювати сприяння добровільному і безкоштовному донорству крові.

Днем донорства обрали 14 червня через те, що цього дня народився Карл Ландштейнер — австрійський лікар, імунолог, який отримав Нобелівську премію за відкриття груп крові людини у 1930 році. Суспільне розбиралося, для чого було запроваджене свято, як здати кров в Україні та як на донорство вплинула пандемія COVID-19.

Що треба знати про донорство крові

Донорська здача крові або донорство крові — добровільне надання своєї крові чи її компонентів для подальшого переливання хворим, які цього потребують. За час існування донорського руху було доведено, що періодичні кровопускання, які дорівнюють одній донорській дозі (до 470 мл), безпечні для здоров'я донора. Завдяки здачі донорської крові відбувається активізація системи кровотворення. Внаслідок крововтрати після здачі донорської крові кістковий мозок посилює поповнення кров'яного русла новими еритроцитами. У результаті цього покращується обмін речовин, що, своєю чергою, є профілактикою різноманітних захворювань і підвищує стійкість організму в екстремальних ситуаціях. Здаючи кров, донор вивільняє свій організм від зайвого баласту і надлишку крові.

Слово донор походить від латинського dono – дарую. Донором може бути кожна здорова людина віком від 18 років. Протипоказанням до здачі крові є нездоровий стан, оскільки втрата невеликої кількості крові на тлі поганого здоров'я може різко погіршити загальний стан організму, викликати загострення або подовження терміну хворобливого стану.

Всесвітній день донора крові з'явився, аби забезпечити платформу для вшанування людей, що добровільно здають кров без будь-якої грошової винагороди та для вираження подяки таким людям. Також цього дня звертається увага на необхідність регулярної здачі крові для запобігання її дефіциту в лікарнях та клініках, особливо в країнах, де кількість донорської крові вкрай обмежена.

Також свято допомагає просувати та підтримувати створення ефективних національних програм донорства крові та ліквідацію залежності від сімейного та платного донорства. Крім того, окреме свято має сприяти поширенню підходу "Клуб 25" для стимулювання прихильності ідеї регулярного та добровільного донорства крові серед молодих людей з груп низького ризику передачі інфекції з кров'ю.

З  початку карантину з приводу пандемії на COVID-19, в Україні виникла гостра нестача донорської крові.

Як стати донором крові? Ось відповідь: якщо у вас виникло бажання здати кров, ви повинні звернутися в спеціалізовані пункти або центри здачі крові, які існують у вашому місті.

Чи корисно донорство крові?

Якщо нема протипоказань, то загалом здача крові, це корисна процедура, тому що невелика крововтрата посилює роботу кісного мозку, трапляється вкидання нових клітин у кровоток, що приводе до оновлення крові, а також посилюється робота ендокринної та імунної систем.
Донорство закаляє серцево-судинну систему, так як під час здачі крові трапляється позбавлення від залишків крові, які створюють навантаження на серце.
Якщо вірити медичній статистиці, люди, які регулярно здають кров, на 7 років більше живуть, відчувають себе бадьоріше, молодше та енергійніше, що дуже важливо у наш складний час!

Хто може стати донором крові?

Донором крові може стати будь-яка дієздатна людина віком від 18 до 60 років та з вагою від 50 кг.(не менше), у якої нема протипоказань після проходження спеціального медогляду, передбаченого законодавством України.

Вимоги до донорів крові:

Кожен донор повинен знати, що його кров має бути абсолютно безпечною для потенційного отримувача крові, донор зобов’язан розуміти, на скільки велика його соціальна та моральна відповідальність та на скільки цінний його внесок!

Проміжки між заборами крові мають складати для чоловіків не менш 60 днів, а для жінок бажано 90 днів (жінкам протипоказано здавати кров більш 4 разів на рік).

Є протипоказання до донорства крові та її компонентів, у випадку, якщо у донора є хвороби, які не входять до переліку абсолютних протипоказань, тоді питання про допущення до донорства вирішує лікар-трансфузіолог.

Підготовка до здачі донорської крові створюється таким чином:

За 3-5 днів до здачі крові треба не вживати алкоголь та не палити за 2-3 години, а також не палити 2-3 години після процедури. Пам’ятайте, що отруйні речовини, які попадають до вашої крові разом з нікотином дуже небезпечні для пацієнтів, особливо для немовлят та небезпечні для вас, одразу, після здачі крові.

Рекомендується хоча б дві доби до кроводачі не їсти гострі та жирні страви, а також молочні продукти. Для вас будуть корисними перед цією процедурою овочі, фрукти та борошняні вироби грубого помелу. Найкращий час для того, щоб здати кров – декілька годин після їжі.

А також вам потрібно відповідати усім переліченим вище нормам, не мати протипоказань, щоб здати кров на донорство.