Bellingcat: Вибухи на складах зброї у Чехії готували 6 співробітників ГРУ РФ

Bellingcat: Вибухи на складах зброї у Чехії готували 6 співробітників ГРУ РФ

До підготування вибухів на складах у Чехії 2014 року причетні щонайменше шість російських агентів.

У підготуванні вибухів на складах в Чехії брали участь як мінімум шість агентів ГРУ РФ з підрозділу 29155, члени якого здійснюють акти насильства за межами Росії. Як повідомляє Європейська правда , про це йдеться в розслідуванні дослідницької групи Bellingcat і чеського видання «Respekt».

За даними розслідування, операція проходила під особистим наглядом командира загону генерал-полковника Андрєя В. Авер’янова, який на момент його засекречування відправився до Центральної Європи і повернувся в Москву кілька годин після вибуху на складах у Врбетіце.

Зараз відомо тільки про дві події, в яких Авер’янов брав участь за межами Росії; його високе положення в ГРУ вказує, що вони, ймовірно, були важливі для російського уряду. Врбетіце – одна з них. Як показує аналіз його спілкування, Авер’янов має прямі зв’язки з керівництвом ГРУ і керівною адміністрацією.

Операція, ймовірно, мала відбутися трохи раніше, але з незрозумілих причин її відклали приблизно на тиждень. Наявна інформація показує, що деякі члени групи 29155 прибули до Чехії потягом через сусідні країни, а також з підготовчої місії зі Швейцарії.

Перші два члени підрозділу прибули окремо на початку 2014 року. Спочатку Сєрґєй Фєдотов прибув до Праги 26 січня 2014 року, і Bellingcat, The Insider і Respekt раніше впізнали його під справжнім ім’ям як Дєніс В’ячеславович Сєрґєєв. Він є третім нападником на подвійного агента Сєрґєя Скрипаля в Солсбері у 2018 році.

Сєрґєєв повернувся з Праги до Москви за тиждень, 2 лютого 2014 року. За два тижні до Праги прибув інший член загону 29155 Єґор Гордієнко (він подорожував під прикриттям як Ґєорґій Ґоршков), який пробув там тиждень і покинув країну 24 лютого 2014 року. Саме Сєрґєєв і Гордієнко приїхали до Болгарію роком пізніше – в той час, коли у Еміліана Гебрева, відомого болгарського торговця зброєю, з’явилися симптоми, що нагадують отруєння. Пізніше з’ясувалося, що ГРУ намагалося його отруїти.

Сєрґєєв і Гордієнко подорожували разом не вперше. У вересні 2014 року обидва агенти вилетіли з Москви до Женеви, зареєструвалися в готелі Nash Airport Hotel і наступного ранку орендували BMW 116i в Sixt Car Rental. Вони повернули її за п’ять днів з 545 кілометрами пробігу. У минулому телефон Сєрґєєва знаходився в гірському районі Шамоні, де, як повідомляють французькі ЗМІ, західні спецслужби виявили базу матеріально-технічного постачання підрозділу 29155.

Під час операції «Врбетіце» командир загону Авер’янов використовував фіктивний паспорт, виданий на ім’я Андрєя Овер’янова. До Європи він прилетів рейсом російської компанії Аерофлот, приземлився у Відні 13 жовтня 2014 року. Двома днями раніше до Австрії прибув ще один співробітник підрозділу – Нікалай Єжов. Він також подорожував під вигаданим ім’ям, і разом з ним агенти Анатолій Чепіґа і Алєксандр Мішкін прилетіли з Росії до Праги. В цей же час ще двоє із загону 29155 перебралися в Європу під справжніми іменами Алєксєй Капінос і Євґєній Калінін.

Під час прикордонного контролю в аеропорту Праги Чепіґа і Мішкін показали свої фіктивні паспорти на імена Алєксандра Пєтрова і Руслана Боширова, а їх легендою був продаж спортивного харчування. Про ту ж професію вони заявили на каналі Russia Today чотири роки пізніше, коли британці розкрили їхні особистості після нападу на Скрипаля, та пояснювали, що їздили в Солсбері не вбивати, а помилуватися місцевим собором.

Дані на квитках показують, що Чепіґа і Мішкін мали відкриту дату зворотного рейсу з Чехії. Під час свого недовгого перебування в Празі Чепіґа опублікував фотографію з центру Праги в соціальній мережі. У час, коли вони переїхали до Моравії ближче до складу Врбетіце і жили в готелі Corrado в Остраві, Єжов, член загону 29155, орендував машину в Австрії.

Гіпотеза полягає в тому, що Єжов забрав Авер’янова орендованою машиною у Відні, і вони обидва поїхали до Острави, де зустрілися з Чепіґою і Мішкіном, щоб допомогти їм підготуватися до операції. У Авер’янова тоді був вимкнений мобільний телефон, він включився в другій половині дня 16 жовтня, тобто після вибуху в Врбетіцах.

У момент вибуху Чепіґа і Мішкін відправлялися до Відня рейсом Аерофлоту в Москву. Літак вилетів о 10:05 ранку. Того ж дня до Відня повернулися також Авер’янов і Єжов.

Джерело Європейська правда