Інтерв’ю міністра закордонних справ Дмитра Кулеби в ефірі CNN

Інтерв’ю міністра закордонних справ Дмитра Кулеби в ефірі CNN

В ексклюзивному інтерв’ю міністр закордонних справ Дмитро Кулеба в ефір CNN у середу, перед поїздкою державного секретаря США Ентоні Блінкена до Києва, торкнувся питання нарощування російських сил на кордоні України, потенційної військової підтримки з боку США та пропозиції президента Джо Байдена про проведення саміту з російським лідером Володимиром Путіним.

Коментарі Кулеби щодо  терміну в Білому домі Дональда Трампа випливають із скандалу 2019 року, пов'язаного з Трампом, і тверджень, що він тиснув на президента України Володимира Зеленського для розслідування свого політичного суперника Байдена та його сина Хантера перед виборами 2020 року.

Тривала криза перевернула політику у Вашингтоні і переросла у повномасштабне розслідування імпічменту, з якого пізніше Трамп був виправданий.

Кулеба сказав про адміністрацію Трампа: "Це був важкий час, і на той момент ми всі були зосереджені на одному ... на підтримці двопартійної системи в Сполучених Штатах".

Міністр додав, що український уряд буде продовжувати інвестувати у відносини як з демократами, так і з республіканцями в США, щоб забезпечити відносини між двома країнами на більш "твердому грунті".

Джуліані "грав у політику"

Кулеба також заявив CNN, що йому "невідомо" жодного офіційного запиту про допомогу від ФБР, що стосується багаторічного адвоката Трампа Руді Джуліані.

Минулого місяця федеральні агенти скористалися дозволом на обшук у будинку Джуліані в Манхеттені у зв'язку з тривалим розслідуванням кримінальної справи щодо його діяльності в Україні за останні роки президентства Трампа.

Кулеба заявив, що Україна буде "відкрита для допомоги" будь-якому запиту ФБР, оскільки країні "нічого приховувати".

Міністр додав, що не може сказати, чи діяв Джуліані злочинно. Але Кулеба сказав, що "він, безумовно, грав у політику, і піддав ситуацію ризику для України та відносин країни з Вашингтоном".

"Ми зробили все можливе, щоб уникнути пастки та зберегти підтримку двопартійності з боку Сполучених Штатів".

Повзуча анексія

Візит держсекретаря Блінкена в Україну в середу настає в інший делікатний момент у відносинах країни з Росією на тлі скупчення російських військ вздовж українського кордону та в Криму.

"[Ми] серйозно стурбовані", - сказав Кулеба про ці рухи. "Я думаю, кожна країна була б надзвичайно стурбована тим, як сотні і тисячі військовослужбовців та важкої військової техніки маскуються вздовж вашого кордону".

Кулеба висловив занепокоєння нещодавнім твердженням Росії про те, якими повинні бути спільні води між Україною та Росією в Азовському морі, назвавши це "повзучою анексією". У знак демонстрації сили Москва нещодавно закрила стратегічне Азовське море для неросійських державних суден до жовтня, що, на думку України, є порушенням міжнародного права, а також проти угоди між Україною та Росією про розподіл вод 2003 року.

"Азовське море ... є низькорослим плодом для Росії. Після незаконної анексії Криму та передачі контролю над Керченською протокою Росія може провести цю повзучу анексію Азовського моря. І вона постійно посилює свої військові присутності там і порушуючи торгові шляхи ", - сказав Кулеба CNN.

Згуртування російських військ у регіоні протягом останніх тижнів знову викликало напруженість на сході України, де урядові сили боролись із підтриманими Росією сепаратистами, які вимагали незалежності від Києва з 2014 року.

Кремль неодноразово заявляв, що це лише військові навчання, але Кулеба відкинув будь-яку думку про те, що ризик, який представляє Росія, завищений, заявивши, що загроза "реальна".

"Коли в 2014 році в Криму з'явилися зелені чоловічки, Росія заявила, що це не їх солдати, що це не Росія, і все-таки півострів був незаконно окупований російськими військовими силами", - сказав він. "Зелені чоловічки" - це український термін для професійних солдатів, які носять російські бойові речі, але не мають ідентифікаційних знаків розрізнення.

"Тож, принаймні сьогодні, вони визнають, що це вони, але вони просто виконують маневри. Але навіть якщо це просто вправи, те, що вони проводили, - це оточення України для наступальної операції проти України".

Членство в НАТО

На тлі цієї напруженості Кулеба заявив, що обговорюватиме "список" американської військової підтримки з Блінкеном, коли прибуде до Києва.

Україна вимагатиме системи протиповітряної оборони та протинайперські технології, сказав Кулеба.

"Я хочу чітко пояснити, що мова йде не лише про отримання його від Сполучених Штатів, а й про його придбання у США", - додав він. "Ми хочемо, щоб це партнерство працювало в обох напрямках. Це повинно бути взаємовигідним".

Кулеба заявив, що хоче, щоб Сполучені Штати розглядали Україну як "східний кордон демократії" в Центральній Європі та Чорноморському регіоні та інтегрували її на Захід - включаючи НАТО.

"Шлях до членства в НАТО вже абсолютно готовий ... Членство в НАТО настане не за один день. У нас є достатньо часу для врегулювання конфлікту. Але ми повинні мати чітку покрокову дорожню карту нашого вступу до НАТО. І тут США можуть нам допомогти ".

"Гарний шматок дипломатії"

Що стосується нещодавньої пропозиції Байдена про зустріч на вищому рівні з Путіним, Кулеба був оптимістом.

Він вважав, що пропозиція саміту "купила час", оскільки Путін не буде порушувати правила, поки планується зустріч для обговорення правил - навіть якщо не всі українці сприймають це так.

"Я розумію тих, хто відчуває занепокоєння (щодо саміту) через брак інформації, через теорії змови, через успадкований страх зради", - сказав він.

"Але я бачу це з іншої точки зору - з професійної дипломатичної точки зору. І я не бачу нічого, що суперечило б інтересам України, принаймні на даний момент", - додав Кулеба.

Автори Matthew Chance and Zahra Ullah

Джерело CNN The Trump administration was a 'difficult time' for Ukraine, says foreign minister