Інтерв’ю Зеленського Axios: питань більше, ніж відповідей

Інтерв’ю Зеленського Axios: питань більше, ніж відповідей

Останнє гучне міжнародне інтерв’ю Володимира Зеленського викликало низку проблем удома. В епізоді Axios на HBO, який вийшов в ефір 31 січня, Зеленський говорив із кореспондентом Джонатаном Своном про все: від нещодавнього штурму Капітолію у Вашингтоні, до амбіцій України щодо євроатлантичної інтеграції. Тон і зміст коментарів Зеленського залишили багато питань щодо якості його підготовки та поглядів на деякі ключові події сучасної української історії.

Однією з головних тем, що обговорювалися під час інтерв’ю, були стосунки України з США та очікування Зеленського щодо адміністрації Байдена. На запитання, що він хотів би сказати президенту Байдену, Зеленський відповів, що запитав би: “Президенте, чому ми все ще не в НАТО?". Це можна розглядати як законне запитання в контексті широко розрекламованих прагнень України до членства в НАТО, які з 2019 року закріплені в Конституції України. Однак, це також звучало недипломатично. Відчулося роздратування у словах Зеленського, але прогрес в напрямку інтеграції до НАТО -  це не виправдання такому тону. Український парламент та українські військові продовжують проводити інституційні реформи, необхідні для приєднання до альянсу, але все ще потрібно багато кроків, перш ніж Україна зможе стати членом НАТО. З огляду на це, Зеленському, можливо, було б краще зосередитися на висловленні своїх надій на посилену співпрацю з новою адміністрацією Байдена, одночасно підкресливши особисту відданість подальшій інтеграції України до НАТО.

Коментарі Зеленського щодо січневого штурму Капітолію в США -  мабуть, найбільший момент усього інтерв'ю.Тоді як більшість спостерігачів характеризують події 6 січня у Вашингтоні як щось на кшталт повстання чи теракту, Зеленський же проводить прямі паралелі з двома демократичними пострадянськими революціями в Україні. "Ми звикли вважати, що Сполучені Штати мають ідеальні демократичні інститути, де влада передається спокійно, - прокоментував він. - В Україні ми пережили дві революції, тому розуміємо, що таке може статися у світі, але ніхто не очікував, що це може статися в Сполучених Штатах." Таке порівняння суперечить загальноприйнятому розумінню Помаранчевої революції в Україні 2004 року та Революції гідності 2013-2014 років. В обох випадках українці вийшли на вулиці, мотивовані бажанням захищати верховенство права та інші основні демократичні цінності. Натомість штурм Капітолію справедливо називали нападом на демократію. У той час як  революції в Україні прагнули захистити основні права людини та виступали проти авторитарного уряду, ті, хто брав участь у недавньому штурмі Капітолію, по суті підтримували існуючу владу в спробі скасувати результати демократично проведених виборів. Вони також значною мірою надихалися теоріями змови. Неможливо не помітити відмінностей між цими подіями.

Спостереження Зеленського щодо штурму Капітолію вийшли за рамки непродуманого порівняння з революціями в Україні. Він також висловив думку, що цей інцидент поставив під сумнів міжнародний вплив Америки як провідної демократичної нації. "Після чогось подібного я вважаю, що світу буде дуже важко сприймати Сполучені Штати як символ демократії", - зазначив він.

Не тільки Зеленський робить такі висновки. Дійсно, численні американські коментатори робили подібні зауваження. Проте багато хто сумнівається, чи повинен Зеленський взагалі робити такі заяви в той час, коли підтримка США залишається важливою для подальшого розвитку демократичних інституцій в Україні.

Зневажливі коментарі Зеленського щодо американської демократії також можна трактувати як небажані втручання у внутрішні справи США. Україна вже мала більш ніж достатній досвід таких заяв за останні роки, і влада повинна робити все можливе, щоб уникнути повторень.

Все ще є надія, що незграбні заяви Зеленського у міжнародних ЗМІ є результатом мовних бар’єрів та недостатнього досвіду. Звичайно, спокійніше думати, що він помиляється через це, а не робить помилки навмисно. Поки найближче оточення Зеленського підозрюють у симпатіях до країни-агресора Росії, є сумніви щодо справжнього наміру коментарів, зроблених президентом, які створюють напругу у зв'язках України із західними партнерами країни.

Джерело: Atlantic Council. Zelenskyy’s Axios interview raises questions in Ukraine

Автор: Solomiia Bobrovska

Переклала Олеся Філоненко