Кремлю важливо створити хаос

Кремлю важливо створити хаос

Полька Мартина Більдзюкєвич, яка очолює East Stratcom Task Force, каже, що для Кремля найважливіше своїм дезінформаційним наративом створити плутанину, розгубленість і хаос, повідомляє Польське Радіо .

Полька Мартина Більдзюкєвич стала очільницею євросоюзної групи боротьби із російською дезінформацією (East Stratcom Task Force). У розмові з Польським прес-агенством (PAP) вона розповіла про що насправді йдеться Кремлю та яким є завдання «мисливців на тролів».

«Якби Кремль хотів би тільки нав’язати своє бачення світу шляхом дезінформації, протидіяти цьому було би простіше. Мета інша, більш небезпечна - не переконати нас у певній точці зору, і створити хаос та плутанину. Щоб ніхто не знав, де є правда. А вона абсолютно не по середині», - говорить Більдзюкєвич

«Наратив Кремля адаптований до конкретних країн, вікових груп, професійних груп та користувачів різних засобів масової інформації, завдяки чому машина дезінформації сягає глибоко і далеко. Гірше того, він може визначити хворобливі теми, які поглиблюють розбіжності. Дезінформація живиться такими поділами; розпалює їх, щоб зробити дебати ще більш поляризованими і не залишати місця для тих, хто шукає надійну інформацію. До цього потрібно додати інформацію на основі емоцій, а не фактів. Хто б не натиснув на історію про те, що понад 25 відсотків американці хотіли б, щоб Санта Клаус перестав бути чоловіком? Це звучить як невинна цікавинка, але це також частина більш широкого наративу про Захід, який нібито зазнає морального падіння», - каже голова групи East Stratcom Task Force.

При цьому вона зазначає, що повідомлення, які використовує Кремль, часто суперечливі. Прикладом може слугувати дискусія перед референдумом про Brexit: акаунти в Twitter, пов’язані з internet Research Agency (петербурзька «фабрика тролів»), твітували як проти, так і за Brexit.

«Це наочно показує, яка мета: створення плутанини і хаосу важливіше логіки та правди. Щоб той, хто шукає інформацію, розгубився і взагалі відмовився від участі у дебатах. Аби він перестав вірити в що завгодно. І якщо він перестане довіряти будь-кому, він перестане використовувати своє право голосу, наприклад, на виборах. Таким чином маніпулюють процесами, які є наріжними каменями європейської демократії. Масштаби дезінформації Кремля величезні - він працює у всьому світі через канали YouTube, традиційні телеканали, інші традиційні ЗМІ і, звичайно, соціальні медіа», - підкреслює польський експерт.

На запитання, як East Stratcom (ESTF), група, створена в 2015 році як частина Європейської служби зовнішніх справ (EEAS), нейтралізує інформаційну діяльність Москви, вона відповідає прямо: «Це непроста робота».

Вона зазначає, що хоча наративи повторюються і в основному вони передбачувані, шляхи досягнення нашого мозку швидко змінюються. Все частіше ми маємо справу з «відмиванням інформації», тобто коригуванням вмісту таким чином, щоб першоджерело було приховано.

«Щоб охопити якомога ширшу аудиторію, один і той же вміст розміщується на багатьох однакових сторінках, в блогах, групах у соціальних мережах, на дискусійних форумах та інших інструментах, до яких ми всі маємо доступ. І це лише крапля в морі різних технік. Дезінформуючі портали також використовують Вікіпедію для просування свого контенту», - вказує Мартина Більдзюкєвич.

База даних ESTF, доступна на веб-сайті www.euvsdisinfo.eu, містить майже 12 000 конкретних випадків дезінформації Кремля.

«Існує багато способів маніпулювати інформацією, але давайте розглянемо один з останніх випадків – вакцини», - пропонує вона.

«Мета кампанії дезінформації та пропаганди Кремля в контексті поточної пандемії полягає, з одного боку, у просуванні своєї вакцини - Sputnik V, а з іншого - у завданні шкоди західним вакцинам. Для машини дезінформації одна ціль випливає з іншої (і не лише в контексті вакцин): те, що шкодить Заходу, буде корисним для Кремля. Ось чому на західні вакцини напали: передусім ті, що базуються на технології мРНК. Тут кремлівські ЗМІ спиралися на факт, що ця технологія була чимось новим і часто незрозумілим для нас, щоб висміяти її та викликати сумнів щодо її ефективності», - повідомляє глава ESTF.

«Деякі люди порівнюють нашу команду з Давидом, а виклики, з якими ми стикаємось, - з Голіафом», - відповідає полька на запитання про роботу в її групі.

«Насправді за дезінформаційною машиною Кремля стоять сотні мільйонів доларів з державного бюджету; RT - найбільший дезінформаційний рупор Кремля за межами Росії - доступний у понад 100 країнах, а порталом Sputnik можна користуватися майже 30 мовами, включаючи польську. Ми не знаємо, наскільки великі ресурси в петербурзької фабрики тролів – Internet Research Agency, діяльність якого виходить далеко за межі Європи, включаючи Африку та США. Тим не менше, порівняння з Давидом робить мене оптимістом, оскільки Давид перемагає в оригінальній історії», - жартує вона.

Як наголошує вона, ESTF має у своєму розпорядженні безліч інструментів для виявлення, розпізнавання та опису дезінформації. Однак ручні пошуки інтернет-сторінок трапляються все рідше і рідше, хоча саме людина в процесі визначає, що таке дезінформація.

«Наші команди експертів знаходяться по всій Європі, але я не можу розкрити більше деталей про нашу роботу. Я можу додати, що наша реакція на дезінформацію є широкою. Окрім роботи через EUvsDisinfo, ми інвестуємо в спілкування в нашому східному сусідстві та підтримку незалежних ЗМІ», - інформує вона.

Джерело Польське Радіо