The Washington Post: Україна мовчала в епоху Трампа, а зараз ділиться історіями про Джуліані

The Washington Post: Україна мовчала в епоху Трампа, а зараз ділиться історіями про Джуліані

Керівництво України розповіло про все, починаючи від бруду в кампанії Трампа й закінчуючи центральною роллю України в першій процедурі імпічменту. Тут без коментарів. Але зараз, коли встановлюється адміністрація Байдена, деякі близькі союзники президента України відкривають одну з найбільших драм епохи Трампа - зустрічі, повідомлення та публічні заяви в Україні особистого адвоката колишнього президента Дональда Трампа Руді Джуліані.

Серед свідчень українських чиновників є телефонна розмова в липні 2019 року між Джуліані та Андрієм Єрмаком, раніше одним із найвищих помічників Зеленського, а нині керівником його  апарату. Єрмак зазначив, що ця розмова була першим прямим контактом між Джуліані та адміністрацією Зеленського, і до цього моменту вона обговорювалася лише загалом.

Нова інформація з України не робить жодних викриттів щодо Джуліані. Але вона допомагає заповнити деякі прогалини щодо його шаленого й невдалого прагнення натиснути на Україну  зробити заяви, які були б потенційно корисними для переобрання Трампа.

Загальною метою Джуліані, згідно з даними, було домогтися того, щоб уряд Зеленського підтвердив нічим не підкріплені претензії кампанії Трампа, зокрема, що син Джо Байдена, Хантер, займався корупційними операціями в Україні, і що тоді віцепрезидент Байден намагався це приховати.

Джуліані, заявляючи, що діє від імені президента Трампа, також пропагував неправдиву інформацію про те, що український уряд втручався в президентські вибори 2016 року - це недоведене твердження, яке намагалося відвернути увагу від втручання Росії в кампанію.

Готовність України обговорити тиск Джуліані з'явилася у  важкий час для колишнього мера Нью-Йорка, оскільки він зараз стикається з постійними особистими викликами, включаючи позов в 1,3 мільярда доларів щодо дифамації  від Dominion Voting Systems через нібито неправдиві заяви про фальсифікацію бюлетенів на виборах 2020 року.

Джуліані не відповів на перелік запитань, надісланих йому, а також його адвокатові. Курт Волкер, колишній спеціальний посол Державного департаменту в Україні з питань мирних переговорів, який також брав участь у телефонній розмові з Єрмаком, відмовився від коментарів.

Усі ці випробування

Рішення команди Зеленського поговорити про тактику Джуліані збігається із зусиллями щодо налаштування відносин з президентом Байденом, який мав тісні стосунки з Україною протягом восьми років перебування на посаді віцепрезидента.

"Ми пройшли всі ці суди, незважаючи на критику в країні та закордоном", - сказав Єрмак. - І сьогодні це відчуття, що Україна пов'язана з різними скандалами, має зникнути."

Тон і дії Джуліані в його стосунках з українцями були "агресивними та загрозливими", розповів інсайдер Зеленського, який висловився на умовах анонімності через чутливість питання. Але українці, за його словами, твердо відмовлялися грати в ігри Джуліані.

Звинувачення проти Байдена були зосереджені на його сині Хантері та його попередній посаді в управлінні української енергетичної компанії "Бурісма", проти якої йде розслідування за звинуваченнями в корупційних операціях. Трамп та його союзники без доказів стверджували, що Джо Байден, тодішній віцепрезидент, використав свій вплив, щоб закінчити розслідування.

Українські розслідування щодо “Бурісми” та її засновника Миколи Злочевського тривають. Але влада стверджує, що жодна зі справ не стосується Хантера Байдена. У звіті Сенату позиція молодшого Байдена в компанії описується як "проблематична", але така ситуація не визначає протиправність дій Джо Байдена.

Тиск Джуліані почався майже з моменту обрання Зеленського в квітні 2019 року. Колишній мер Нью-Йорка планував поїхати в Україну наступного місяця. Але Джуліані скасував візит в останній момент, заявивши, що Зеленський оточений "ворогами" Трампа. Це викликало побоювання у найближчому оточенні Зеленського, що Джуліані зіпсує стосунки Зеленського з Білим домом. У липні 2019 року Єрмак попросив Волкера познайомити його з Джуліані, намагаючись налагодити стосунки.

Українцям потрібні дипломатичні та фінансові сили США, щоб мати підтримку у війні з Росією, у результаті якої загинуло понад 13 000 людей з 2014 року.

Права рука

"Поки ми не були впевнені на 100% у тому, що Руді є правою рукою Трампа, і без нього нічого не трапиться, ми намагалися якомога більше уникати його", - сказав Ігор Новіков, який працював радником Зеленського до серпня і був членом команди, якій  доручено реагувати на закиди США часів адміністрації Трампа. "Але наприкінці червня ми зрозуміли, що нічого не зможемо досягти з Трампом, не поговоривши спочатку з Руді", - додав Новіков.

Із цією метою 22 липня 2019 року Волкер зідзвонився з Єрмаком та Джуліані. Згідно зі свідченнями Волкера, це було під час провадження процедури імпічменту. Невідомий Джуліані та Волкеру Новіков сидів поруч з Єрмаком і робив нотатки.

Волкер коротко згадав про телефонний дзвінок у своїх свідченнях, зазначивши, що розмова була короткою і що він не пам'ятає жодної дискусії про те, щоб Україна відкривала розслідування. Однак Новіков заявив, що дзвінок тривав більше 40 хвилин, протягом яких Джуліані пояснив, чого він хотів.

У списку бажань Джуліані, за словами Новікова, було публічне оголошення Зеленським розслідування щодо “Бурісми” та звинувачення в тому, що українські чиновники змовилися на втручання у президентські вибори 2016 року. "Просто нехай ці розслідування йдуть, попросіть когось розслідувати", - цитує Джуліані Новіков. Крім того, Джуліані хотів публічної заяви Зеленського "в потрібний час", у якій би було сказано, що він підтримує розслідування. Це "добре б владнало ситуацію", - сказав Джуліані, згідно з нотатками Новікова.

За словами Новікова, Джуліані сказав українцям, що Зеленський повинен "бути обережним" із оточуючими його людьми, інакше він може опинитися "в біді".

Українські чиновники вважають, що пізніше Джуліані зіграв ключову роль у проханні від 25 липня 2019 року, коли Трамп просив Зеленського "зробити нам послугу". Це прохання стало центральним елементом імпічменту. Пізніше Трамп був виправданий Сенатом.

"Трамп зробив телефонний дзвінок, тому що Руді запевнив, що Зеленський скаже правильні речі", - розповів чиновник, який брав участь в українських дискусіях. "Але тон американців змінився після дзвінка. Очевидно, Трамп не почув того, що хотів почути ".

Після телефонного дзвінка Джуліані посилив свої зусилля щодо відкриття розслідування.

На початку серпня 2019 року Джуліані та Єрмак зустрілися в Мадриді, згідно зі свідченнями, під час слухань про імпічмент. Також був присутній Лев Парнас, співробітник Джуліані, який зараз перебуває під федеральним обвинувальним актом за порушення фінансової діяльності передвиборчої кампанії та фальсифікації. Він не визнав себе винним.

"У Мадриді Руді був схожий на впевненого в собі мафіозі, з усмішкою та посмішкою. Вираз його обличчя наче говорив, “нам все одно, це вам потрібно більше, ніж нам”", - розповів Парнас в одному з інтерв'ю. Однак Єрмак заявив, що Джуліані не чинив на нього тиску в Мадриді, і що про “Бурісму” згадували лише коротко.

Тим часом українці дізналися з американських ЗМІ, що американська військова допомога  на 250 мільйонів доларів була призупинена.

Члени команди Зеленського планували дати Джуліані й Трампу те, чого вони хотіли, і розглянули можливість оголошення Зеленським розслідування під час планового інтерв'ю CNN. Однак деякі радники рішуче заперечували це, і оголошення було скасовано.

"Уявляєте, якою була б реакція через секунду після того інтерв'ю?", - зазначив Олександр Данилюк, колишній глава ради безпеки Зеленського. - На Зеленського дивилися б як на іграшку, як на м’яку іграшку, а не як на президента. Його б ніхто не поважав.”

Деякі помічники Зеленського зараз говорять, що було помилкою відкривати канали з Джуліані. Але відмова України від вимог, зазначив Новіков, стала перемогою в утриманні країни від справ США. "Без наших відмов президентська кампанія США була б зовсім іншою”, - заявив Новіков.

Джерело: The Washington Post. Ukraine stayed quiet during Trump-era pressures. Now it’s sharing some Giuliani tales.

Автор: David L. Stern

Переклала Олеся Філоненко