Ядерна зброя в Криму. Вже є чи тільки буде?

Ядерна зброя в Криму. Вже є чи тільки буде?

«Rzeczpospolita» пише про «Білу книгу» української розвідки, у якій говориться, що Кремль перетворює Крим у плацдарм для домінування у Чорноморському та Середземноморському регіонах.

Окупаційна російська влада в Криму готує інфраструктуру для розгортання там ядерної зброї, аби лякати навіть середземноморські держави Європи, пише Анджей Ломановський на шпальтах «Rzeczpospolita».

За словами української розвідки, від початку окупації Криму Росія посилює ударні можливості своїх сил, дислоковані там, збільшуючи їх кількість та оснащуючи новітнім озброєнням, одночасно створюючи умови для посилення їх ядерного потенціалу.

У Києві вперше представили «Білу книгу» розвідки із оцінками загроз для безпеки держави. У багатьох країнах спецслужби щороку публікують такі документи, однак невідомо, чи для українських це буде одноразова публікація та чи будуть наступні видання, зауважує автор.

Як пише Ломановський, дослідження київської розвідки не вказує однозначно, чи Кремль уже розгорнув на півострові зброю масового ураження. «Риторика російських чиновників є наступною: Росія має право розміщати ядерну зброю на всій своїй території, а Крим є її частиною», - нагадано у «Білій книзі». Українська розвідка при цьому інформує тільки про ремонт старої інфраструктури, що служить для цієї мети та побудову нової.

«Російські плани розвитку та використання тактичної ядерної зброї у нинішніх умовах дають Кремлю можливість агресивного домінування над чорноморським, середземноморським та європейським регіонами», - додали українські розвідники. Вже нині російська протиповітряна оборони на півострові може створювати «зони заборони польотів» навіть над Середземним морем.

Анджей Ломановський нагадує, що протягом семи років окупації Росія мілітаризує півострів, створюючи «непотоплювальний авіаносець» Кремля. Там дислокується приблизно 32,5 тис. російських солдатів та ракетні установки, літаки та кораблі, здатні нести ядерну зброю.

Однак, за підрахунками кримських татар, на окупованому півострові розміщені нині понад 70 тис. солдатів, а також підрозділи Національної гвардії та мілітаризовані підрозділи спецслужб.

«Москва вважає Азово-Чорноморський регіон найважливішим плацдармом для експансії в середземноморському регіоні на Близькому Сході та на Африканському континенті», - нагадує Київ. Однак наразі, як зауважує автор, «авіаносець» відіграє політичну роль, оскільки «Росія буде використовувати європейський страх розгортання поблизу кордонів ЄС наступальної зброї». Ціну за це платять жителі Криму. «Росія перетворила його у велику військову базу. Триває зміна структури населення півострова. Кримських татар – як „нелояльний елемент” – виштовхують в Україну або Туреччину. Політика розподілу (державних) дотацій створює із військових та їхніх родин соціальну опору окупаційної влади», - резюмують автори «Білої книги».

Джерело Українська Служба Польського Радіо