Наука і технології

Всі дописи

В Україні створили перші тести власної розробки для виявлення штаму "Дельта"

Компанія "Астравір Текнолоджі", резидент бізнес-парку високих технологій "Екополіс ХТЗ" бізнесмена Олександра Ярославського, заявила про запуск виробництва тестів для виявлення штаму коронавірусу "Дельта". Про це з посиланням на дані компанії-резидента повідомляє сайт "Екополіс ХТЗ", де розгорнув діяльність перший український виробник лабораторних тест-систем для виявлення більш агресивного і небезпечного штаму коронавірусу.

В Україні створили перші тести власної розробки для виявлення штаму "Дельта"

У Львові заснували Український народний університет культури – УНУК

Необхідність заснування УНУКа виникла з потреб національної освіти і національного виховання творити освічених українських патріотів як основу сильної нації і сильної держави, стверджує ініціатор УНУКа Євген Салевич.

У Львові заснували Український народний університет культури – УНУК

Перший комерційний квантовий комп'ютер запрацював в Японії

В Японії приступили до комерційної експлуатації супершвидкісного квантового комп'ютера, який було розроблено компанією IBM, повідомляє NHK .
Це другий такий комп'ютер у світі, що працює за межами США. Перший знаходиться в Німеччині.

Перший комерційний квантовий комп'ютер запрацював в Японії

Ера космічного туризму розпочалась

Британський підприємець сер Річард Бренсон нарешті здійснив мрію усього свого життя - полетіти в космос. Він побував в космосі та успішно приземлився.

Ера космічного туризму розпочалась

Дихальні вправи, що знижують кров'яний тиск

Американські науковці продемонстрували, що п'ятихвилинні інтенсивні дихальні вправи можуть покращувати здоров'я серцево-судинної системи приблизно так само, як і аеробне тренування, або кардіо. Вони сподіваються, що це допоможе зменшити ризик серцево-судинних захворювань людям, які не мають можливості вести достатньо активний спосіб життя. Детальний опис експериментів оприлюднили в журналі Journal of the American Heart Association.

Дихальні вправи, що знижують кров'яний тиск

Збільшення температури на понад 1,5 градуса змінить планету до невпізнаваності

Земля нагрівається швидше, ніж вважалося раніше і впливає на це, зокрема, діяльність людини. Водночас можливостей уникнути катастрофічних наслідків від змін клімату меншає, але вони все ще є.

Збільшення температури на понад 1,5 градуса змінить планету до невпізнаваності

Безпілотники, що висаджують і поливають ліси

Сучасні технології подарували нам безліч можливостей, в тому числі і автоматизовану посадку цілих лісів. Стартап Flash Forest з канадського Онтаріо заявив, що зможе висадити мільярд дерев до 2030 року. І для цього не потрібно відправляти в ліси людей, адже все може зробити… дрон!

Безпілотники, що висаджують і поливають ліси

Від "Альфи" до "Лямбди": нові мутації коронавірусу

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) прийняла рішення позначати варіанти вірусу SARS-CoV-2, які викликають занепокоєння або посилену увагу, назвами літер грецького алфавіту. Таким чином експерти прагнуть уникнути стигматизації окремих країн та націй, у яких вперше виявили варіанти й за якими їм дали поширену назву. Рішення оприлюднили на офіційному сайті ВООЗ.

Грецькі літери для нових  штамів коронавірусу

Коронавірус SARS-CoV-2, як і інші патогени, постійно мутує з утворенням величезної кількості його генетичних варіантів — штамів. Різні органи охорони здоров'я відстежують ці варіанти, щоб вчасно виявляти серед них потенційно більш загрозливі за інші. До таких відносять B.1.1.7, вперше виявлений у Великобританії, B.1.351 з Південної Африки, B.1.617.2, найраніше зареєстрований в Індії, та інші. За країнами, у яких їх вперше виявили, в побуті штами отримали назви «британського», «південноафриканського» та «індійського», що на думку експертів ВООЗ вказує на стигматизацію та дискримінацію. Уникнути цього, а також полегшити публічне обговорення штамів покликані грецькі назви. Так, «британський» варіант тепер називається Альфа, «південноафриканський» — Бета, «бразильський» — Гама, а «індійський» — Дельта.

Разом із тим зберігаються наукові назви варіантів коронавірусу, як-от B.1.1.7, які несуть важливу інформацію про збудників та будуть надалі використовуватися в наукових дослідженнях та документах.

"Лямбда" наближається до України

Новий штам опинився зовсім поруч з Україною – 29 червня у сусідній Чехії повідомили, що виявили перший у країні випадок зараження лямбда-штамом коронавірусу. Поки що цей штам фіксують в окремих країнах, але його поширення в Україні, схоже, є лише питанням часу.

Варіант коронавірусу, який отримав назву «Лямбда», був вперше виявлений у Перу ще в серпні минулого року - зараз там на нього припадають 82% нових випадків зараження. Експерти зазначають, що цей варіант має чимало мутацій у білку шипа вірусу, що може впливати на швидкість його передачі.

За даними ВООЗ, станом на 17 червня цей штам виявлено в 29 країнах (зокрема, в семи країнах Латинської Америки). У Великобританії нещодавно повідомили, що виявили шість випадків захворювання, які пов’язують із поїздками за кордон, але уточнюється, що це за період з 23 лютого по 7 червня.

Поки що ВООЗ класифікує варіант «Лямбда» як такий, що викликає увагу, у той час як «Альфа», «Бета», «Дельта» і «Гамма» класифікуються як варіанти, що викликають стурбованість. Тобто вони вважаються більш заразними за початковий варіант і можуть спричиняти серйозніше захворювання.

Не властиві властивості

Епідеміологиня та експертка ВООЗ з реагування на біологічні загрози Наталія Виноград у коментарі Укрінформу пояснює, що особливість вірусу грипу в тому, що він може обмінюватися частинками геному одночасно кількох типів вірусів у клітині при реплікації (процес відтворення копій ДНК), і таким чином з’являються серйозні патогени. Коронавірусу це не властиво, але як РНК-вірусу йому притаманне постійне нагромадження певних мутаційних змін, які потім допомагають йому закріпитися в якійсь екологічній ніші (і це не обов’язково будуть люди). Тобто це його природна властивість, і в такий спосіб він еволюціонує. Але епідеміологиня погоджується, що останнім часом мутації в геномі коронавірусу прискорилися. «Якщо раніше, у перший рік пандемії, упродовж місяця виникала одна мутація, то зараз за останні три місяці виникло 20 мутацій, і це викликає стурбованість», – зазначає Наталія Виноград.

Вона додає, що з часом вірус має послабити свої патогенні властивості, що відбулося з натуральною віспою, легеневою чумою. Але поки що відбувається становлення пандемічного варіанту. «Цей процес проходить за певною кривою. Спочатку вірус агресивний, набирає потенціал, нагромаджує себе до певної біомаси, далі закріплюється, і лише потім відбувається спад патогенних властивостей. Утім, про це ще рано говорити», – сказала експертка.

Вакцинація і колективний імунітет

На запитання про те, наскільки загрозливою може бути поява штаму «Лямбда» в Україні, Наталя Виноград відповідає, що його особливістю є наявність мутацій, яких на нашій території ще не фіксувалося. Тому Україна має бути насторожі, оскільки завезення таких унікальних штамів завжди спричиняє зміни в епідемічному процесі. «Усе залежить від того, чи будуть захищати від інфікування перенесена хвороба і вакцинація. Якщо ні або ж якщо захист буде знижений, як у штамів «Дельта» чи «Дельта плюс», то тоді «Лямбда» матиме переваги у поширенні і зможе стати домінуючим штамом. А також може спричинити серйозні зміни і вплинути на потік хворих. Тож зараз головна занепокоєність у тому, чи буде спроможна держава забезпечити місця в лікарнях для всіх інфікованих, які цього потребуватимуть», – підсумовує експертка.

Тим часом у ВООЗ наголошують, що вакцини, які схвалені організацією, в цілому досі були ефективні проти циркулюючих варіантів коронавірусу, і тому немає підстав вважати, що вони будуть менш ефективними проти «Лямбди». Відтак наразі головним завданням залишається якнайшвидше забезпечення вакцинами бідних країн. Адже зупинити подальші мутації вірусу можна буде лише тоді, коли імунітет здобуде максимальна кількість людей у світі.

За матеріалами Укрінформу та NAUKA.UA

Від "Альфи" до "Лямбди": нові мутації коронавірусу