71% українців вважають, що на Донбасі відбувається саме війна

71% українців вважають, що на Донбасі відбувається саме війна

Більшість українців називає Росію агресором проти України і вважає, що на Донбасі точиться війна Росії проти України. Такими стали результати травневого загальнонаціонального дослідження соціологічної служби Центру Разумкова спільно  з Фондом "Демократичні ініціативи" в усіх регіонах України за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей. Українські дипломати та експерти передали ці результати американській стороні напередодні європейського турне президента Сполучених Штатів Америки Джозефа Байдена і його зустрічі з президентом Росії Володимиром Путіним.


Президент Росії Володимир Путін не допустить ескалації конфлікту з Україною одразу після зустрічі з президентом Сполучених Штатів Джо Байденом, однак може загострити ситуацію напередодні або після Дня Незалежності, вважає ексміністр закордонних справ України Павло Клімкін. Він переконаний, що Байден попередить Путіна про тяжкі наслідки для Москви такої ескалації воєнного конфлікту. Крім того, Клімкін виступив за більш активну роботу США щодо сходу України, послідовної позиції щодо невизнання анексії Криму, розширення антиросійських санкцій і зусиль зі звільнення українських політв’язнів і заручників в Росії. Клімкін також очікує, що Байден застерігатиме Путіна від збільшення військової російської присутності в Білорусі і протистоятиме спробам Кремля займатися маніпуляціями навколо газогону Північний потік-2. Додатковим аргументом для цих очікувань ексміністр назвав результати свіжого соціологічного опитування щодо ставлення українців до розпочатої Росією війни на Донбасі. Більшість українців вважає Росію агресором, повідомила аналітикиня Фонду "Демократичні ініціативи" Марія Золкіна:

- Переважна частина українців вважає, що те, що відбувається на сході України, є російською агресією проти України і в цьому Російська Федерація використовує місцевих бойовиків. В цьому переконана переважна частина населення – 53 відсотки. При цьому проросійські наративи про так званий внутрішній конфлікт, в якому Росія або підтримує одну зі сторін, або це взагалі без жодної участі Росії відбувається, не набуває підтримки в українському суспільстві. При цьому важливо, що ідея, що це саме російська агресія, зміцнюється в українському суспільстві. І за останні півтора роки прихильників побільшало приблизно на 8-9 відсотків саме такої версії. І ця версія стала більш міцною в громадській думці, більш поширеній не тільки в західному і центральному макрорегіоні, які традиційно є більш жорсткими у своїх оцінках подій на Донбасі, але ця версія про російську агресію зміцніла і на сході включно з підконтрольним Донбасом і на півдні України. На сьогоднішній день 71 відсоток українців вважають, що між державами відбувається саме війна. І в цьому об’єднані всі макрорегіони. Починаючи зі сходу і до заходу, цифри дещо різняться. Наприклад, на сході половина населення однозначно впевнена в тому, що це війна, на заході - абсолютна більшість - 91 відсоток, але тим не менше ця версія превалює в усіх макрорегіонах і так само зміцніла в громадській думці за останні півтора року.  Єдиною партією, виборці якої мають “особливу” думку, є прихильниками “Опозиційної платформи - За життя”. 47% виборців цієї партії заперечують той факт, що між Україною і Росією відбувається війна. Здебільшого виборці цієї партії орієнтуються на ідею про внутрішній конфлікт, де Росія підтримує одну зі сторін, а не є повноцінним учасником цього збройного конфлікту.

Понад половина опитаних українців – за повернення окупованих територій Донецької та Луганської областей до складу України на умовах, що були до 2014 року. І проти надання їм будь-якого особливого статусу. Але саме такого статусу для них домагається Москва. Кремль також провадить прискорену паспортизацію мешканців окупованих районів із тим, аби перетворити їх на своє знаряддя тиску на Київ в разі деокупації ОРДЛО, зазначили експерти. Натомість, позиція офіційного Києва відповідає суспільним настроям і залишається незмінною, сказав заступник міністра закордонних справ України Василь Боднар:

- Кремль продовжує спроби нав’язати нам свої правила гри, змусити нас розмовляти з маріонетками. Але ми ніколи не будемо вести переговори з ватажками окупованих територій. Це червона лінія, яку Україна ніколи не переступить. Росія є стороною міжнародного збройного конфлікту, який розпочався з незаконної окупації Криму і нині триває на території Донецької і Луганської областей України – це правда, яку неможливо закамуфлювати ні пропагандою, ні голослівними заявами. На сході України, як і на території українського Криму, Росія вчинила злочин проти міжнародного миру, який тягне за собою міжнародну правову відповідальність. І Росія буде до неї притягнута.

Чи підтримують таку позицію українці? Марія Золкіна повідомила, що більшість населення держави хоче мирного вирішення військового конфлікту. За її словами, збільшення прихильників звільнення окупованих територій в результаті військової операції спостерігається тільки на Заході і в цьому винна сама Росія, яка за останні два роки не підтримала жодних ініціатив з припинення війни у відповідь на спроби президента України Володимира Зеленського "подивитися в очі Путіну":

- Переважна частина громадян традиційно виступала від 2014 року за те, щоб ми шукали компроміси, а меншість, приблизно до 2021 року, від 17 до 21 відсотка, виступали за радикальний шлях. За останні півтора роки відбулася певна радикалізація настроїв в Західному регіоні. Вперше від 2014-го року там сталася рівнозначна підтримка і ідеї пошуку компромісів, і жорсткої позиції, що мир може бути досягнутий тільки тоді, коли якась із сторін переможе. По 36 відсотків за кожен з цих варіантів. Водночас, на сході за останні півтора роки стало більше готовності не до вибіркових, а саме до будь-яких компромісів.

Однак представник України в Тристоронній контактній групі, донеччанин за походженням Сергій Гармаш, застеріг проти поспішних висновків. Він вважає, що насправді українці можуть бути налаштовані менш миролюбно, ніж на це розраховують в Росії:

 - Я вважаю маніпулятивними деякі питання, які не дають можливості людям відповісти об'єктивно. Наприклад, "Як ви вважаєте, чи потрібно йти на компроміси, щоби на Донбасі встановився мир?".  Зрозуміло, що заради них миру ми все згідні. Ми прекрасно знаємо, що в результаті компромісів є висока вірогідність, що не тільки на Донбасі не буде миру, а й в Україні спалахне громадянська війна. Бо якщо компромісом там буде особливий статус ОРДЛО, це не сприйме більша частина України. Тому такі питання слід ставити в двох варіантах. "Чи готові ви на компроміс, якщо є ризик громадянської війни в Україні?" От тоді давайте подивимося як будуть люди відповідати, - сказав Гармаш.

Думка українців може стати сильним аргументом для західних партнерів України під час переговорів з Кремлем, зазначив ексміністр закордонних справ Павло Клімкін. Він заявив, що мінські домовленості про врегулювання війни на Донбасі "не працюють і не будуть працювати ніколи". На думку дипломата, Путін абсолютно свідомо знищив мінські домовленості, коли Москва стала видавати російські паспорти мешканцям Донбасу і намагається в такий спосіб всіх їх зробити російськими громадянами вже найближчим часом. Єдине, що рятує мінські домовленості зараз – це відсутність нового формату і нових ініціатив, вважає Клімкін.

Джерело Центр Разумкова