«І прийшла до нас війна» - польський документальний фільм про війну в Україні

У Польщі зняли документальний фільм про російську агресію в Україні. 34-хвилинна стрічка «І прийшла до нас війна» розповідає про перші роки війни на Донбасі. 

Стрічка знята на основі біографічних інтерв'ю усної історії, з використанням справжніх відеозаписів і фотографій з лінії фронту. Головні герої  «І прийшла до нас війна» - вдови загиблих воїнів із Житомира Наталя Євпак, Світлана Ходоровськa, Альона Залізко, і доброволець-солдат 8-ого окремого полку спеціального призначення Андрій Сидоренко позивний «Монета».

З одного боку — це історія трьох вдів, яким війна забрала чоловіка і батька дітей, з іншого — погляд на російсько-українську війну її учасника — воїна.

Фільм побудований на усні історії вдів бійців і ветерана війни. Своєрідне двоголосся двох світів, форма непрямого діалогування тих, хто поза фронтом і кому вона в одну мить війна змінила все життя, і того, хто був її учасником, бачив її різні обличчя і хто, можливо, думає так само, як думали ті, які з неї не повернулись. "Найтяжче - це смерть побратима", - констатує Андрій "Монета".

Фільм зняв польський документаліст Кшиштоф Кшижановський (він є автором сценарію та монтажу) у кіно-агентстві «HAF», а ініціювала і зреалізувала цей проєкт  голова Фонду «Добра Воля» (Fundacja "Dobra Wola") і антропологиня Ягейлонського університету Аліна Добошевська. Вона — авторка кільканадцяти проєктів усної історії в різних країнах Європи, у тому числі і в Україні.

Прем'єра документальної стрічки «І прийшла до нас війна» відбулася 8 квітня на каналі краківського Фонду «Добра Воля» у ютуб, де вона доступна у вільному доступі у польській і українській версіях.