Російські найманці на Донбасі заробляють удесятеро більше, ніж у РФ

Російські найманці на Донбасі заробляють удесятеро більше, ніж у РФ

Російські найманці, які воюють на Донбасі, в Сирії та Африці, заробляють у десять разів більше, ніж у Росії. До так званої групи Ваґнера, тобто російської військової компанії найманців, досі належало вже понад 10 тисяч людей, там чимала ротація, – про це сказав кореспондент російської редакції ВВС Ілья Барабанов в ефірі українського Радіо НВ. За його словами, 80 відсотків ваґнерівців воювало на українському Донбасі. Їхній заробіток може становити до 500 тисяч рублів (приблизно 26 тисяч злотих або майже 6 тисяч євро), – передає Польське пресове агентство.

Як зазначив Барабанов, темою ваґнерівців він займається від початку існування цієї групи, тобто від другої половини 2014 року. Тоді вони почали діяти на території самопроголошеної так званої Луганської народної республіки. На Донбасі найманці виконували «брудну роботу», наприклад, «зачищали» район від надто самостійних бойовиків, які боролися проти українських сил. Також брали участь у штурмі луганського аеропорту. За словами кореспондента, масовий набір до лав компанії почався ще перед від’їздом до Сирії.

Група Ваґнера «дуже приваблива» для жителів російської провінції, де середня зарплата становить 20-30 тисяч рублів (приблизно 1000-1600 злотих, тобто від понад 200 до майже 350 євро). «Можливість заробити в десять разів більше, навіть якщо ризик великий, притягає значне число людей», – зазначив журналіст.

Заробітна плата змінюється залежно від місця «відрядження» та посади найманців. Мінімальна сума – 150 тисяч рублів, максимальна – 500 тисяч рублів (близько 8-26 тисяч злотих, тобто від понад 1700 до 5700 євро).

На запитання, кого приймають до лав так званої групи Ваґнера, Ілья Барабанов відповів, що спочатку намагалися не брати на роботу людей, які були засуджені або вживали наркотики. З часом структура змінилася, і тепер факт судимості – вже не проблема.

Кандидатів, зокрема, перевіряють на поліграфі – вони, наприклад, відповідають на запитання, чи мають знайомих журналістів. Цього року не приймають жителів так званих ДНР і ЛНР ані Криму, навіть тих, хто має російське громадянство.

З’являються також нові рекомендації, зараз обов’язковою є вакцинація проти Covid-19, – каже журналіст.

Не влаштуються там на роботу також люди з хворими зубами, щоб під час виїзду не виникла необхідність їх лікувати. Дехто перед прибуттям на базу Молкіно під Краснодаром, де в Росії дислокується так звана група Ваґнера, видаляють по кілька зубів.

При наборі особливо цінують експертів, які займаються безпілотниками.

Найманці підписують контракти з компанією Європоліс; багато російських ЗМІ пов’язує її з бізнесменом Євґєнієм Пріґожином, якого називають «кухарем Путіна». Сам Пріґожин категорично заперечує свій зв’язок з компанією найманців.

Контракти зазвичай укладають на три місяці, максимально – на пів року. За словами Барабанова, в разі смерті найманця близькій особі, вказаній у контракті, виплачують «досить високу» компенсацію на суму 5 мільйонів рублів (близько 265 тисяч злотих, тобто майже 58 тисяч євро). Втрати серед так званих ваґнерівців – наскільки можна це оцінити – досить великі в кожній із країн, до яких вони приїжджають.

Документ включає, серед іншого, згоду підписанта, що його тіла не перевезуть до Росії, якщо не буде такої можливості.

Кожен найманець, коли приєднається до групи, отримує власний ідентифікаційний номер. Під час поїздок категорично заборонено вживати алкоголь.

Ілья Барабанов співпрацював з арабською редакцією ВВС, готуючи матеріал про знайдений у Лівії планшет, який міг належати російському найманцеві. Інформація, яку здобули журналісти, показує масштаб діяльності групи в цій країні і дозволяє припускати, що її підтримують на найвищому рівні, попри те, що російська влада заперечує будь-які зв’язки з найманцями, – наголошено в ВВС.

На основі кількості зброї, про яку клопоталися, вказаної в документі, що ним заволоділо ВВС, та розмов з двома колишніми так званими ваґнерівцями, оцінюється, що на зламі літа й осені 2019 року в Лівії воювало близько однієї тисячі найманців.

Як твердять джерела Барабанова, після мирних угод, що передбачали, зокрема, виведення всіх іноземних найманців з Лівії, так званих ваґнерівців перевезли до Центральноафриканської Республіки. Тепер – за словами кореспондента – у різних групах у соціальній мережі ВКонтакте йде набір на чергові поїздки до африканських країн.

Барабанов нагадує, що діяльність приватних компаній найманців у Росії незаконна. «Поки вони потрібні Росії, держава стверджує, що це приватні компанії охорони», – вказує він. «Коли вони вже не будуть потрібними, кожного з них можуть посадити на кілька років на підставі статті про найманців», – вважає російський журналіст.